description
Relish in an air of serenity for every meal with the exotic craftsmanship of the Ballerina dining set. This Bohemian set includes four chairs and one table. Each chair consists of a metal base topped with a handcrafted rattan seat that curves to form ergonomic armrests for enhanced relaxation. The Ballerina requires assembly and features a rectangular tabletop with rounded corners to offer ample room for each member of the table. Sporting a cozy design with minimalist charm, the Ballerina dining set is sure to become a beloved arrangement.
Due to the nature of the natural materials used in this product, it may have variations in areas such as, but not limited to, color, pattern, grain and texture. The hair-like strands of rattan/rattan fiber are common due to the nature of the material.
Features:
- Modern bohemian set includes four (4) dining chairs and one (1) table
- Constructed from Rubber Wood, Engineered Wood, Natural Rattan, and Steel Metal
- Openwork backrests
- Rectangular tabletop
- Convenient armrests
- Crisscross chair base
- Angled legs
| Product Type | Dining Set |
| Color | Natural Brown/Greywashed/Black |
| Table Color | Natural Brown |
| Seat Color | Greywashed |
| Leg Color | Black |
| Frame Material | Wood/Rattan/Metal |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Total Number of Pieces Included | 5 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included | Yes |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall Table: | 47.20" W x 29.90" D x 29.50" H |
| Tabletop thickness: | 0.70" |
| Table Clearance: | 26.50"H |
| Overall Chair(s): | 21.30" W x 22.80" D x 33.00" H |
| Seating(s) : | 12.60" W x 16.10" D x 17.20" H |
| Arms: | 26.00" H |
| Backrest: | 16.70" H |
| Chair Clearance(floor to bottom of seat): | 15.00" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |








