description
Dine with a sense of effortless serenity in the fine-crafted Brenna dining set. This Bohemian set includes four chairs and one table. Each chair consists of a metal base topped with a handcrafted rattan seat and fitted with a plush fabric upholstered cushion for sumptuous relaxation. The Brenna requires assembly and features a rectangular tabletop with rounded corners to provide ample space for each member of the table. Exhibiting exotic poise with minimalist charm, the Brenna dining set brings tranquility to every occasion.
Due to the nature of the natural materials used in this product, it may have variations in areas such as, but not limited to, color, pattern, grain, and texture. The hair-like strands of rattan/rattan fiber are common due to the nature of the material.
Features:
- Modern bohemian set includes four (4) dining chairs and one (1) table
- Constructed from Rubber Wood, Engineered Wood, Natural Rattan, and Metal
- Openwork backrests
- Removable cushions upholstered in fabric
- Rectangular tabletop
- Crisscross chair base
- Angled legs
| Product Type | Dining Set |
| Color | Natural Brown/Greywashed/Black |
| Table Color | Natural Brown |
| Seat Color | Cream |
| Leg Color | Black |
| Frame Material | Wood/Rattan/Metal |
| Upholstered Material | Fabric |
| Upholstered Color | Cream |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Total Number of Pieces Included | 5 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall Table: | 47.20" W x 29.90" D x 29.50" H |
| Tabletop thickness: | 0.70" |
| Table Clearance: | 26.50"H |
| Overall Chair(s): | 18.90" W x 22.40" D x 34.30" H |
| Seating: | 12.60" W x 16.10" D x 17.70" H |
| Backrest(from seat up): | 16.50" H |
| Chair Clearance(floor to bottom of cross stretcher): | 14.80" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |








