description
Enrich every occasion with the traditional composure of the Dannell dining set. This mid-century set includes four dining chairs and one table crafted from sturdy wood. Each seat is padded with plush foam and upholstered in soft fabric while the backrests showcase woven rattan for an inviting, cozy display. The Dannell requires assembly and features a broad rectangular tabletop with smooth edges to accommodate each member of the table. Striking a poise of timeless charm, the Dannell dining set creates an invigorating arrangement.
Features:
- Mid-century set includes four (4) dining chairs and one (1) table
- Constructed from Rubber Wood and Engineered Wood
- Crescent backrest woven with synthetic rattan
- Padded with foam and upholstered in fabric
- Angled legs
- Rectangular tabletop
- Assembly required
| Product Type | Dining Set |
| Color | Natural Oak/Grey |
| Table Color | Natural Oak |
| Seat Color | Grey |
| Leg Color | Natural Oak |
| Frame Material | Wood/Rattan |
| Upholstered Material | Fabric |
| Upholstered Color | Grey |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Total Number of Pieces Included | 5 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall: | 47.20" W x 29.90" D x 29.50" H |
| Table Thickness: | 0.70" H |
| Clearance/Leg(s): | 26.50" H |
| Overall: | 17.50" W x 20.30" D x 32.70" H |
| Seating(s) : | 17.30" W x 15.60" D x 19.10" H |
| Backrest: | 13.60" H |
| Clearance(floor to bottom of seat): | 17.10" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |








