description
Soothing tones and rich character distinguish the Giordano headboard as a remarkable bedroom backdrop. This charming piece is crafted from solid wood. Inset wood paneling accentuates the crisp geometry of the piece while lending a lush visual texture. The Giordano requires assembly and features six predrilled holes for easy height customization. A display of exquisite craftsmanship, the Giordano headboard imbues a peaceful atmosphere to any bedroom.
Features:
- Traditional full size headboard
- Constructed from Rubberwood and Engineered Wood
- Inset wood paneling
- Upper back features 6 predrilled holes for 5 different height adjustment options
- Bed frame compatible
- Assembly required
| Product Type | Headboard |
| Frame Material | Wood |
| Headboard Size | Full |
| Headboard Shape | Rectangular |
| Color | Walnut |
| Overall Product Dimensions | 55.90" W x 0.80" D x 50.00"-60.10" H(adjustable) |
| Headboard Panel | 31.50" H |
| Headboard Leg | 35.40" H |
| Clearance (from floor to bottom of HB panel) on Lowest Point | 18.50" H |
| Clearance (from floor to bottom of HB panel) on Highest Point | 28.60" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes | Assembly guide | Assembly |






