description
Bring rustic charm to every meal with the Love Giuliana dining set. This mid-century set includes four chairs and one table crafted from sturdy wood. Each chair features a smooth bent seat as well as a lovecrescent backrest embellished with woven synthetic rattan for superb, timeless charm. The Giuliana requires assembly and features a circular tabletop with smooth edges to accommodate each member of the table. Blending well with a variety of room styles, the Giuliana dining set forms a setting for any occasion.
Features:
- Mid-century set includes four (4) chairs and one (1) table
- Constructed from Rubberwood and Engineered Wood
- Crescent backrests
- Woven synthetic rattan embellishments
- Bent seats
- Round tabletop
- Seats measure 16.6" high from floor
| Product Type | Dining Set |
| Color | Walnut Brown |
| Table Color | Walnut Brown |
| Seat Color | Walnut Brown |
| Leg Color | Walnut Brown |
| Frame Material | Wood/Rattan |
| Table Top Shape | Round |
| Total Number of Pieces Included | 5 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall Table: | 34.30" W x 34.30" D x 30.00" H |
| Table Clearance: | 29.40" H |
| Overall Chair(s): | 18.10" W x 21.70" D x 31.10" H |
| Seating: | 18.10" W x 15.90" D x 16.60" H |
| Backrest: | 15.60" H |
| Chair Clearance: | 13.00" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |







