description
Nurture an air of carefree refinement in your space with the Iris dining set. This bohemian set includes four chairs and one table. Each chair consists of a natural rattan frame featuring a rounded backrest and seat for a smooth display of eye-catching geometry. The table of the Iris requires assembly and utilizes a rectangular silhouette with rounded edges to accommodate each member of the table. Expressing the allure of the Iris dining set transforms the feel of any occasion.
Due to the nature of the natural materials used in this product, it may have variations in areas such as, but not limited to, color, pattern, grain and texture. The hair-like strands of rattan/rattan-fiber are common due to the nature of the material.
Features:
- Modern bohemian set includes four (4) dining chairs and one (1) table
- Constructed from Rubber Wood, Engineered Wood, and Natural Rattan
- Openwork frame
- Round backrests
- Rectangular tabletop
- Crisscross chair base
- Angled legs
| Product Type | Dining Set |
| Color | Natural Brown |
| Table Color | Natural Brown |
| Seat Color | Natural Brown |
| Leg Color | Natural Brown |
| Frame Material | Wood/Rattan |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Total Number of Pieces Included | 5 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall Table: | 59.10" W x 35.40" D x 29.50" H |
| Tabletop thickness: | 0.70" |
| Table Clearance: | 26.00"H |
| Overall Chair(s) : | 19.50" W x 25.00" D x 35.50" H |
| Seating(s) : | 19.50" W x 18.90" D x 17.50" H |
| Backrest: | 20.70" H |
| Chair Clearance(floor to bottom of cross stretcher): | 9.50" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |








