description
Crisp craftsmanship and modish grace create the Kyren dining chair. this modern piece consists of a solid wood frame upholstered in cozisoft boucle fabric. Its curved backrest creates a delightful embrace while its rounded seat accentuates the flowing geometry of the piece. The Kyren requires assembly and utilizes striking slatted wood legs that radiate minimalist charm for teeming with modest the Kyren dining chair uplifts any arrangement.
Features:
- Modern Set Includes Two (2) Dining Chairs
- Constructed from Rubberwood and Engineered Wood
- Slatted wood design showcases superb craftsmanship
- Padded with foam and upholstered in plush boucle fabric
- Curved backrest and rounded seat exude soothing geometry
- Straight legs provide excellent stability
| Product Type | Dining Chair |
| Color | Cream/Walnut Brown |
| Leg Color | Walnut Brown |
| Frame Material | Wood |
| Upholstered Material | Boucle Fabric |
| Upholstered Color | Cream |
| Swivel | No |
| Wheels / Casters Included | No |
| Seating Capacity | 2 |
| Arms Included | No |
| Made to Order | No |
| Modular | No |
| Overall Chair Dimensions: | 19.30" W x 21.10" D x 33.30" H |
| Backrest: | 14.60" H |
| Seating: | 19.30" W x 18.10" D x 18.70" H |
| Clearance(floor to bottom of seat): | 13.80" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |






