description
Crisp lines and refined craftsmanship distinguish the Leena pub table as an alluring centerpiece for any arrangement. This mid-century piece is crafted from sturdy wood. Its square tabletop exudes sleek geometric charm and ably seats four. The Leena requires assembly and utilizes angled legs connected by an eye-catching crisscross base for excellent stability and support in stunning design. Supplementing the needs of any occasion, the Leena pub tables fosters a setting of sophistication.
Features:
- Mid-century modern pub table
- Constructed from Rubber Wood and Engineered Wood
- Square tabletop
- Seats up to four (4)
- Counter height tabletop measures 36" high
- Crisscross frame
- Angled legs
| Product Type | Pub Table |
| Table Color | Brown |
| Table Shape: | Square |
| Frame Material | Wood |
| Table Base Type | 4 |
| Total Number of Pieces Included | 1 |
| Made to Order | No |
| Nailhead Trim | No |
| Overall Table: | 35.40" W x 35.40" D x 36.00" H |
| Table Thickness: | 0.70" H |
| Clearance(floor to cross stretcher): | 26.20" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes | Assembly guide | Assembly |





