description
Enjoy the ease of midday naps and cozy reading marathons with the stylish Midori Daybed with Trundle. Crafted in , the Midori effortlesscombines the functionality of a sofa and a bed. Its sturdy wood construction , while the ic walnut brown finish infuses warmth into any room. The tapered, slatted panels offer a sleek, contemporary appearance while also bringing a light and airy ambiance. This versatile daybed features a convenient roll-out trundle for accommodating overnight guests effortlessly. Requiring assembly, the Midori daybed is an ideal addition to a child’s room or guestroom.
- Roll-out twin-sized trundle bed for easy guest accommodation
- Made from rubberwood and MDF wood
- Warm walnut brown finish for a cozy atmosphere
- Contemporary tapered, slatted panels design
- Slats provide support without needing a box spring
- Easy assembly required
| Product Type | Daybeds With Trundle |
| Color | Walnut Brown |
| Frame Material | Wood |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall Product Dimensions | 41.9" High x 79.1" Wide x 41.1" Deep |
| Arms | 30" High |
| Inside Dimensions (Mattress Size) | 39" Wide x 74" Deep |
| Fully Extended Dimensions | 41.9" High x 79.1" Wide x 80.8" Deep |
| Trundle Dimensions | 11.8" high x 74" wide x 39" deep |
| Inside dimensions (mattress size) | 39" wide x 74" deep |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Made to Order | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Guide | Assembly |







