description
Reinvent your bedroom with the modern Netti bed. This chic bed is upholstered in an linen-like fabric. Biscuit tufting and black feet lend a clean, contemporary look. the Netti is fitted with two drawers at the footboard with space to store clothes, sheets, and more. The Netti bed requires assembly.
Features:
- Constructed from MDF wood, rubberwood, and LVL
- Upholstered in a linen-like polyester fabric and padded with foam
- Two (2) drawers
- Biscuit tufted
- Black feet
- Slats eliminate the need for a box spring
- Assembly required
| Product Type | Storage Bed |
| Color | Light Grey |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Material | Linen |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | Yes |
| Overall Product Dimensions | 46.26" high x 84.65" wide x 64.37" deep |
| Headboard | 24.41" wide x 64.37" long x 2.76" thick |
| Distance between slats | 5.98" |
| Height from floor to top of slat | 10.63" high |
| Legs | 2.36" high |
| Drawers | 30.55" wide x 18.5" deep x 5.31" high |
| Inside dimensions (mattress size) | 60" wide x 80" deep |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Made to Order | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Guide | Assembly |









