description
Utilize your dining space in the most stylish and efficient way with the Odessa dining nook set. The set includes one table, one armless bench, and one corner bench. Each piece is constructed from sturdy wood in a walnut brown finish that complements the grey fabric upholstery on the bench. A unique marriage of mid-century design with modern minimalism, the pieces showcase angled legs. The set requires assembly and is designed to be placed in the corner of your kitchen or dining area, allowing you to maximize your space while still maintaining a chic set-up. Offering both style and casual comfort, the Odessa dining nook set instantly elevates any area.
Features:
- Mid-century modern dining nook set includes table and 2-piece corner sofa bench
- Sofa features an L-shape configuration
- Constructed from rubberwood and engineered wood
- Walnut brown finish
- Upholstered in polyester fabric and padded with foam
- Rectangular tabletop
- Assembly required
| Product Type | Dining Nook Set |
| Color | Grey/Brown |
| Seat Color | Grey |
| Upholstered Material | Fabric |
| Upholstered color: | Grey |
| Table Color | Brown |
| Table Shape: | Rectangular |
| Frame Material | Wood |
| Total Number of Pieces Included | 3 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included: | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | Yes |
| Overall dimension: | 31.7" High x 70.25" Wide x 50.75" Deep |
| Table Dimensions: | 29.5" High x 47.2" Wide x 27.6" Deep |
| Legs: | 26.8" High |
| Overall Left Corner Bench: | 31.5" High x 51" Wide x 23" Deep |
| Left Corner Bench Seating: | 18" High x 45" Wide x 18" Deep |
| Overall Armless Bench: | 31.5" High x 46" Wide x 23" Deep |
| Armless Bench Seating: | 18" High x 46" Wide x 18" Deep |
| Back: | 13.7" High |
| Legs: | 12" High |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |







