description
Brandish an air of tropical serenity in your space with the Reegan headboard. This bohemian piece is crafted from natural rattan. Woven embellishments within the round frame create an airy, tranquil bedroom backdrop. The Reegan will arrive fully assembled and features a standalone design that sits between the bed frame and wall with no mounting required. Lending a of exotic respite, the Reegan headboard transforms the feel of any bedroom.
Features:
- Bohmenian queen size headboard
- Constructed from natural rattan
- Woven natural rattan embellishments
- Sits snuggly between the wall and bed frame with no mounting required
- Includes hanging hooks for enhanced stability (not meant to fully support headboard)
- Rounded silhouette
- Fully assembled
| Product Type | Headboard |
| Frame Material | Rattan |
| Headboard Size | Queen |
| Headboard Shape | Rounded |
| Color | Natural, Black |
| Overall Product Dimensions | 65.00" W x 1.20" Thick x 37.40" H |
| Headboard Panel | 21.70" H |
| Clearance(floor to bottom of HB base) | 8.00" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |







