description
Discover the blissful nature of everyday occasions with the exotic charm of the Sabelle dining set. This Japandi set includes four chairs and one table crafted from sturdy wood. Each chair consists of a mahogany wood base topped with a handcrafted rattan seat for a serene display with a laid-back feel. The Sabelle requires assembly and features a broad, rectangular tabletop with rounded corners to offer ample space for each member of the table. Imparting a touch of carefree elegance, the Sabelle dining set elevates the feel of any layout.
Due to the nature of the natural materials used in this product, it may have variations in areas such as, but not limited to, color, pattern, grain and texture. The hair-like strands of rattan/rattan-fiber are common due to the nature of the material.
Features:
- Modern bohemian set includes four (4) dining chairs and one (1) table
- Constructed from Mahogany, Rubber Wood, Engineered Wood, and Natural Rattan
- Round backrests
- Rectangular tabletop
- Woven natural rattan embellishments
- Flared seats
- Angled legs
| Product Type | Dining Set |
| Color | Natural Brown |
| Table Color | Natural Brown |
| Seat Color | Natural Brown |
| Leg Color | Natural Brown |
| Frame Material | Wood/Rattan |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Total Number of Pieces Included | 5 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall Table: | 47.20" W x 29.90" D x 29.50" H |
| Tabletop thickness: | 0.70" |
| Table Clearance: | 26.50"H |
| Overall Chair(s): | 18.90" W x 21.70" D x 34.30" H |
| Seating: | 18.90" W x 15.40" D x 17.70" H |
| Backrest(from seat up): | 16.50" H |
| Chair Clearance(floor to bottom of seat): | 13.80" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |








