description
Rest and lounge with your cares aside in the yet sprightdesign of the Timila daybed. this piece is comprised of a wood frame padded with soft foam and upholstered in sumptuous velvet fabric. Scalloped edges form a pleasant, seashell-inspired silhouette while the roll-out trundle provides easy accommodations for overnight guests. The Timila requires assemband utilizes wood slats for mattress support, eliminating the need for a box spring. Gentsloping armrests complete the look, making the Timila daybed a wonderful addition to any bedroom.
Features:
- Queen size platform with twin size roll-out trundle
- Constructed from Plywood, MDF, LVL, Veneer and Rubber Wood
- Seashell-style outline
- Wood slats eliminate the need for a box spring
- Upholstered in fabric and padded with foam
- Assembly required
| Product Type | Daybed With Trundle |
| Color | Light Pink |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Material | Velvet |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall Product Dimensions | 86.60" W x 65.70" D x 45.90" H |
| Back Panel | 81.10" W x 3.10" D x 24.00" H |
| Arm(s) from floor to Top of Side Panel | 32.10" H |
| Overall Trundle | 81.10" W x 39.40" D x 7.30" H |
| Matress Size Fit for Trundle | 80.00" W x 39.00" D x 6.90" H |
| Matress Size Fit for Daybed | 81.00" W x 61.00" D |
| Clearance | 0.20" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Made to Order | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Guide | Assembly |









