description
Add an element of unassuming elegance to your space with the Westlyn end table. This French Country inspired piece consists of sturdy wood. Legs brandished with stepped detailing create a captivating display, directing attention to any decorations arranged on its lower shelf. The Westlyn will arrive fully assembled and features a round tray tabletop that adds soothing geometric flair. Merging convenience with timeless charm, the Westlyn end table uplifts any arrangement.
Features:
- French Country End Table
- Constructed from Engineered Wood
- Round tray tabletop serves as a wonderful display area
- Stepped detailing creates delightful visual texture
- One (1) lower shelf offers extra storage space
- Classic styling creates an eye-catching household accent
| Product Type | End Table |
| Table Top Shape | Round |
| Color | Brown |
| Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Shelves Included | Yes |
| Drawers Included | No |
| Overall Product Dimensions | 18.10" W x 18.10" D x 25.20" H |
| Bottom Open Shelf | 7.10" W x 7.10" D x 8.00"H |
| Table top | 1.60" Thick |
| Clearance(floor to bottom of open shelf) | 2.40" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | No |






