description
The Alena full size daybed is the epitome of laid back elegance. The bed's versatility comes from its modern and contemporary-inspired design. The Alena can easily be coordinated with a wide range of decor. This daybed's engineered wood frame is foam padded and upholstered in grey fabric. The Alena features scrolled arms with a button-tufting design on each side panel, as well as the front panel of the pull out twin sized trundle. while providing you practical options for hosting guests and having sleepovers. the Alena requires assembly.
Features:
- Modern and contemporary daybed
- Grey fabric upholstered engineered wood frame
- Button-tufting
- Scrolled arm design
- Comes with pull-out twin size trundle
- Assembly required
| Product Type | Daybeds With Trundle |
| Color | Grey |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Material | Fabric |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | Yes |
| Overall Product Dimensions | 37.48" High x 86.22" Wide x 57.09" Deep |
| Arms | 37.48" High x 57.09" Wide x 3.54" Thick |
| Siderail | 6.1" High x 76.77" Long x 0.79" Thick |
| Top Slats | 1.77" Wide x 55" Long x 0.71" Thick |
| Height from Floor to Top of Side Panel | 37.48" High |
| Trundle | 9.65" High x 75.98" Wide x 40.35" Deep |
| Bottom Front Trundle Panel | 9.65" High x 75.98" Long x 1.18" Thick |
| Trundle Slats | 1.77" Wide x 39.25" Long x 0.71" Thick |
| Inside Dimensions (Mattress Size) | 54" Wide x 74" Deep |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Made to Order | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Guide | Assembly |









