description
Create a cozy environment for lounging and Bedroom with the Alya Daybed with Trundle. this versatile piece effectivecombines the functions of a sofa and bed into one stylish unit. Its wood frame strength and longevity, while the ic white finish brightens any space it occupies. Inspired by farmhouse aesthetics, the Alya features cut-out panels enhanced with charming inset detailing, and the tapered legs add an elegant touch to its overall design.
The Alya daybed is also fitted with a convenient roll-out twin-size trundle bed, making it easy to accommodate overnight guests. This versatile design is for a child’s room or guestroom and offers both functionality and style. Assembis required, ensuring you can enjoy this piece in your home quickly.
- Cozy daybed design with a pull-out trundle bed for extra Bedroom space
- Constructed from rubberwood and MDF wood for
- Bright white finish enhances the aesthetic of any room
- Charming inset detailing on the cut-out panels
- Elegant gold-tone metal ring pulls for decorative flair
- Stylish tapered legs for added refinement
- Assembrequired for convenient setup
| Material | Wood |
| Dimensions | 35" High x 78.2" Wide x 41.5" Deep |
| Arms | 27.4" High |
| Inside Dimensions (Mattress Size) | 39" Wide x 74" Deep |
| Fully Extended Dimensions | 35" High x 78.2" Wide x 81.1" Deep |
| Trundle Dimensions | 7.9" high x 74" wide x 39" deep |
| Height From Floor to Top of Slat | 13.4" High |
| Inside Dimensions (Mattress Size) | 39" wide x 74" deep; |
| Assembly required | Yes |



















