description
The Amaya full size daybed is the epitome of laid back elegance. The bed's versatility comes from its modern and contemporary-inspired design. The Amaya can easily be coordinated with a wide range of decor. This daybed's engineered wood frame is foam padded and upholstered in light beige fabric. The Amaya features scrolled arms with a button-tufting design on each side panel, as well as the front panel of the bed. while providing you a place to rest and relax in your bedroom or guest room. the Amaya requires assembly.
Features:
- Modern and contemporary daybed
- Light beige fabric upholstery
- Button-tufting
- Scrolled arm design
- Foam padded engineered wood frame
- Assembly required
| Product Type | Daybeds With Trundle |
| Color | Light Beige |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Material | Fabric |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | Yes |
| Overall Product Dimensions | 37.48" High x 89.76" Wide x 62.6" Deep |
| Arms | 37.48" High x 62.6" Wide x 3.54" Thick |
| Siderail | 20.08" High x 80.31" Long x 1.38" Thick |
| Top Slats | 1.77" Wide x 60.51" Long x 0.71" Thick |
| Height from Floor to Top of Side Panel | 37.48" High |
| Inside Dimensions (Mattress Size) | 60" Wide x 80" Deep |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Made to Order | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Guide | Assembly |






