description
With the Ansa bed. Built with a sturdy wood frame, the Ansa is upholstered in a soft, foam filled polyester fabric that provides ample for you to rest against. Channel tufting adds a clean, modern look, while silver nailheads. Black tapered legs complete the look. A box spring is required for use.
Features:
- Modern and contemporary bed
- Constructed from MDF wood and engineered wood
- Upholstered in polyester fabric
- Silver nailhead trim
- Box spring is required
- Assembly required
| Product Type | Panel Bed |
| Color | Dark Grey |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Color | Dark Grey |
| Nailhead Trim | Yes |
| Tufted | Yes |
| Overall Product Dimensions | 48.4" High x 41.5" Wide x 78.9" Deep |
| Headboard | 23.4" Wide x 41.5" Long x 1.6" Thick |
| Siderail | 8.1" Wide x 76" Long x 0.8" Thick |
| Footboard | 8.3" Wide x 41.3" Long x 2.2" Thick |
| Slats | 1.8" Wide x 39.3" Long x 0.7" Thick |
| Height from floor to top of slat | 9.3" High |
| Legs | 8.5" High |
| Inside Dimensions (Mattress Size) | 39" Wide x 74" Deep |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Made to Order | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Guide | Assembly |






