description
Enjoy weekend brunches and casual dinners with the Arvid dining nook set. Featuring a clean, streamlined design, the Arvid set includes a table, a 2-piece corner sofa bench, and an additional bench. The set is constructed from wood in a walnut brown finish and fitted with tan faux leather upholstery that is easy to coordinate with a wide range of color palettes. Inspired by stylish mid-century modern design, the sofa and bench showcase button tufting and tapered legs. This cozy set requires assembly and is designed to be placed in the corner of your kitchen or dining area, allowing you to maximize your space while still maintaining a chic set-up.
Features:
- Mid-century modern dining nook set includes table, 2-piece corner sofa bench, and bench
- Sofa features an L-shape configuration
- Constructed from rubberwood and engineered wood
- Walnut brown finish
- Upholstered in faux leather and padded with foam
- Assembly required
| Product Type | Dining Nook Set |
| Color | Walnut/Brown |
| Seat Color | Walnut |
| Upholstered Material | Faux Leather |
| Upholstered color: | Walnut |
| Table Color | Brown |
| Table Shape: | Rectangular |
| Frame Material | Wood |
| Total Number of Pieces Included | 4 |
| Seating Capacity | 6 |
| Arms Included: | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | Yes |
| Overall dimension: | 32" High x 73.25" Wide x 53.25" Deep |
| Table: | 27.75" High x 47.25" Wide x 27.5" Deep |
| Legs: | 24.5" High |
| Table Weight: | 41.9 lbs. |
| Bench Dimensions: | 17.3" High x 47" Wide x 17.7" Deep; Legs: 11.4" High |
| Seating Dimensions: | 17.3" High (from Floor) x 47" Wide x 17.7" Deep |
| Legs: | 11.4" High |
| Sofa Dimensions: | 32" High x 73.25" Wide x 53.25" Deep |
| Seating Dimensions: | 17" High (from Floor) x 67.25" Wide x 47" Deep |
| Back: | 15" High |
| Legs: | 11.4" High |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |









