description
With the Haylie daybed. This wood daybed is upholstered in a soft, resilient polyester fabric and is padded with foam. Button tufting lends a classic look, while silver nailheads highlight the elegant curves on the side panels. Designed for both style and function, the Haylie is fitted with a roll-out twin size trundle bed to provide convenient accommodation for overnight guests. The Haylie daybed requires assembly.
Features:
- Roll-out twin size trundle bed
- Constructed from MDF wood and engineered wood
- Upholstered in polyester fabric and padded with foam
- Button tufted
- Silver nailhead trim
- Assembly required
| Product Type | Daybeds With Trundle |
| Color | Dark Grey |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Material | Polyester |
| Nailhead Trim | Yes |
| Tufted | Yes |
| Overall Product Dimensions | 33" High x 85" Wide x 64" Deep |
| Arms | 33" High |
| Trundle | 76" Wide x 41" Deep; 9" High |
| Inside Trundle Dimensions (Mattress Size) | 75" Wide x 39" Deep |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Made to Order | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Guide | Assembly |








