description
Enjoy both casual meals and formal dinners in the Kala dining set. This modern set includes four dining chairs and one table constructed from sturdy wood. Each chair is padded with plush foam and upholstered in soft fabric for comfort, while a diamond-tufted backrest exudes grace. The Kala requires assembly and features a round tabletop to ensure ample space for each member of the table. The intersecting base of the tabletop lends sleek, geometric appeal, making the Kala dining set an outstanding centerpiece of any dining space.
Features:
- Modern Set Includes Four (4) Chairs and One (1) Dining Table
- Constructed from Solid Rubberwood and Engineered Wood
- Diamond-tufted design exudes timeless refinement
- Chairs padded with foam and upholstered in fabric
- Round tabletop accommodates up to four (4)
- Intersecting table base creates a sleek display from all angles
| Product Type | Dining Set |
| Color | Walnut Brown/Grey |
| Table Color | Walnut Brown |
| Seat Color | Grey |
| Leg Color | Walnut Brown |
| Frame Material | Wood |
| Upholstered Material | Fabric |
| Upholstered Color | Grey |
| Table Top Shape | Round |
| Total Number of Pieces Included | 5 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | Yes |
| Overall Table Dimensions: | 35.40" W x 35.40" D x 29.90" H |
| Tabletop: | 0.80" Thick |
| Table Base: | 24.00" H |
| Overall Chair(s): | 17.70" W x 20.70" D x 37.60" H |
| Seating: | 17.70" W x 15.70" D x 19.90" H |
| Backrest: | 16.90" H |
| Chair Clearance: | 16.90" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |







