description
Portraying the robust peacefulness of , the Lainer headboard delivers an unmatched to your bedroom. this bohemian piece consists of a sturdy bayur wood fram embellished with natural woven rattan. The rounded corners of the frame impart smooth geometric charm while the woven panel produces an inviting, airy display. The Lainer requires assembly and features a versatile design that can be either wall-mounted or bed frame mounted with an adapter to ensure With eight unique height customization options, the Lainer headboard brings a tranquil nature to any space.
Features:
- Modern bohemian queen size headboard
- Constructed from bayur wood and raw bamboo
- Woven raw bamboo embellishments
- Rectangular silhouette
- Upper back features 12 predrilled holes for 8 different height adjustment options
- Versatile wall-mount or bed frame mount design (adapter may be required, not included)
- Assembly required
| Product Type | Headboard |
| Frame Material | Wood |
| Headboard Size | Queen |
| Headboard Shape | Rectangular |
| Color | Black, Natural |
| Overall Product Dimensions | 62.20" W x 2.40" D x 40.20"-46.50" H |
| Headboard Panel | 23.60" H |
| Distance between each height adjustment hole | 1.60" |
| Adjustable Clearance Range | 16.50"-22.80" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes | Assembly guide | Assembly |







