description
A fusion of traditional design elements and modern craftsmanship make the Lenoir 5-piece dining set a stunning addition to any dining space. Constructed from solid rubberwood in an espresso finish, this dining set includes one table and four chairs, each upholstered in a light polyester fabric that complements the dark wood finish. Padded with foam for the utmost comfort as you enjoy long dinners, each chair features a striking cut-out design on its back for enhanced visual appeal. Comfortable and stylish, the Lenoir set is sure to elevate any dining experience. The Lenoir 5-piece dining set requires assembly.
Features:
- Modern and contemporary dining set includes one (1) table and four (4) chairs
- Constructed from rubberwood
- Espresso brown finish
- Polyester fabric upholstery
- Cut-out back design
- Assembly required
| Product Type | Dining Set |
| Color | Espresso Brown/Gray |
| Table Color | Espresso Brown |
| Seat Color | Gray |
| Leg Color | Espresso Brown |
| Frame Material | Wood |
| Upholstered Material | Polyester Fabric |
| Upholstered Color | Gray |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Total Number of Pieces Included | 5 |
| Seating Capacity | 4 |
| Arms Included | No |
| Made to Order | No |
| Swivel | No |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Table Dimensions: | 29.13" High x 43.31" Wide x 27.56" Deep |
| Legs: | 28.35" High |
| Chairs Dimensions: | 37.4" High x 17.7" Wide x 20.5" Deep |
| Seating Dimensions: | 18.5" High (from Floor) x 18.5" Wide x 16.1" Deep |
| Back: | 18.9" High |
| Legs: | 16.9" High |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly guide | Assembly |


