description
Channel the elegance of timeless craftsmanship with the refined grace of the Primrose canopy bed. This mid-century piece is crafted from sturdy wood. Both the headboard and footboard showcase a lovely fluted design steeped in classic artistry. The Primrose requires assembly and utilizes wood slats for mattress support, eliminating the need for a box spring. Emblematic of classic refinement, the Primrose canopy bed brings enduring beauty to any bedroom.
Features:
- Mid-Century King Size Canopy Bed
- Constructed from Rubberwood and Engineered Wood
- Fluted Wood Design
- Accent Footboard
- Wood Slats Eliminate the Need for a Box Spring
- Tapered Legs
| Product Type | Beds (Canopy) |
| Color | Ivory |
| Material | Wood |
| Overall Product Dimensions | 78.00" W x 84.00" D x 83.50" H |
| Max Mattress Size Allowed | 76.00" W x 80.00" L |
| Recommended Mattress Thickness | 8.00"or 10.00" H |
| Height from floor to top of slats | 13.70" H |
| Height from floor to top of footboard | 15.20" H |
| Height from floor to top of HB panel | 41.30" H |
| Distance between top of footboard to lowest top bar | 64.00" H |
| Distance between each slat | 3.20" |
| Overall Headboard | 78.00" W x 1.20" Thick x 41.30" H |
| HB Panel | 18.30"H |
| Distance between bottom of Headboard Panel to Top of bedframe | 9.30" |
| Bedframe Clearance | 6.00" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |







