description
Rest and lounge with your cares aside in the yet sprightdesign of the Timila daybed. this piece is comprised of a wood frame padded with soft foam and upholstered in sumptuous velvet fabric. Scalloped edges form a pleasant, seashell-inspired silhouette while the roll-out trundle provides easy accommodations for overnight guests. The Timila requires assemband utilizes wood slats for mattress support, eliminating the need for a box spring. Gentsloping armrests complete the look, making the Timila daybed a wonderful addition to any bedroom.
Features:
- Twin size platform with twin size roll-out trundle
- Constructed from Plywood, MDF and LVL
- Seashell-style outline
- Wood slats eliminate the need for a box spring
- Upholstered in fabric and padded with foam
- Assembly required
| Product Type | Daybed With Trundle |
| Color | Light Pink |
| Frame Material | Wood |
| Upholstery Material | Velvet |
| Nailhead Trim | No |
| Tufted | No |
| Overall Product Dimensions | 81.50" W x 44.10" D x 45.90" H |
| Inside Dimensions/Daybed Mattress Size Fit | 76.00" W x 39.40" D |
| Overall Trundle Dimensions | 76.00" W x 39.40" D x 7.30" H |
| Inside Dimensions/Trundle Mattress Size Fit | 75.60" W x 39.00" D x 6.90" H |
| Back Panel | 76.00" W x 24.00" H x 3.10" D |
| Arms(from floor to Top of Side Panel) | 32.10" H |
| From Floor to Top of Side Rail | 18.30" H |
| Clearance | 0.20" H |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Made to Order | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Guide | Assembly |








