description
Develop your bedroom into an adored space with the extraordinary Veronica canopy bed. The Veronica features excellent wood craftsmanship with inset paneling in a smooth walnut brown finish. The Veronica is raised and supported by sturdy wood legs, providing ample storage space underneath the platform. Assembly is required and a box spring isn’t necessary, as the Veronica comes with internal slats for mattress support. Decorate the Veronica’s tall wood beams with drapes or curtains to create a private haven of comfort in the bedroom.
- Constructed from rubberwood and MDF wood
- Walnut brown finish
- Inset paneling
- Slats eliminate the need for a box spring
- Assembly required
| Product Type | Beds (Canopy) |
| Color | Walnut |
| Material | Wood |
| Overall Product Dimensions | 50.8" high x 64.2" wide x 85.4" deep |
| Canopy Height | 87.3" high |
| Headboard | 27.2" wide x 64.2" long x 2.2" thick |
| Distance between slats | 3.5" |
| Height from floor to top of slat | 12.2" high |
| Legs | 7.5" high |
| Inside dimensions (mattress size) | 60" wide x 80" deep |
| Distance between each slat | 3.20" |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Assembly Required | Yes | Assembly guide | Assembly |






